Ishte dita e parė e Krishtlindjeve e vitit 1971, kur Berlinit ju dhurua lokali "Klo III".
Dy tė tjerat – fillimisht tė hapur nė rr. Hauptstraße dhe Nestorstraße – kishin kohė,
qė ishin mbyllur. Vetėm nevojtorja e tretė ia doli mbanė qė tė mbijetonte,
dhe si e tillė, tek njėri apo tjetri vizitor i Berlinit kėshtu edhe ka arritur qė tė
ngulitet mė fortė se sa fjala vjen, Kėshtjella e Charlottenburg-ut ose Ishulli i Muzeve.
Sepse kjo birrari, tė cilėn e pėrfytyron mė sė miri si njė gėrshėtim i pėrbėrė nga treni
me fantazma dhe nga kabineti me kuriozitete, vizitohet me shumė dėshirė nga turistėt,
por gjithashtu edhe nga shumė Berlinezė, qė lokalin "Klo" e konsiderojnė si birrarinė
e tyre tė pėrhershme. S“ėshtė ēudi, 40 vjet, njė gjysėm jete.
Hyrja pėr nė vendin e paqetė ėshtė plot mundime. Me tė kaluar sigurimin tek dera,
ju menjėherė do tė pėsoni goditjen nga curreli, dhe ajri i nxehtė nga dyshemeja
do t“i ēojė lartė fundet e grave nė lartėsira imorale. Direkt djathtas kemi tė vendosur
terrariume me lloj-lloj kafshėsh tė bezdisshme me sulme kėlthetje tė pritshme: njė merimangė
herafozide, njė iguanė, njė boa constrictor. Mė nė fund fare, e pėr faqe tė zezė,
njė eksibicionist - por kjo duhet thėnė, se nuk ėshtė i vėrtetė -  e hap palltonė e tij,
duke e shtrirė atė sendin e tij prej plastike tė ngrehur mu nė korridor. Nė brendinė
e lokalit vazhdohet nė kėtė mėnyrė. Pra, tavolinat lėvizin nė lartėsi, karriget e banakut
rrėzohen, kukullat, duke rėnė nga tavani, godasin me ēekanė kokat e mysafirėve.
Mė pas stalagnitet rrėzohen nėn ulėrimėn e skėterrės, rrufetė pėrshkojnė lokalin,
dhe dikush desh e nxjerrė shpirtin duke bėrtitur pėrmes altoparlantit.
Janė kėto shumė ide pėr njė "nevojtore" tė rrallė. Po, pra, jo mė kot janė 40 vjet!!!

Orari i shpėlarjes pėr ēdo ditė nga ora 19!

--------------------          

KLO

LEIBNIZSTR.57

Berlin Charlottenburg

030 - 43 7272 19  

--------------------                              

Public means of transport:
Subway :Line U7 Underground-Station ADENAUERPLATZ    - 8 minutes walk
         
or :KURFÜRSTENDAMM / LEIBNIZSTR.
                       Line U15 Underground-Station UHLANDSTR.   
-
                       10
minutes walk to KURFÜRSTENDAMM / LEIBNIZSTR.

S-train: Line S3  / S5  / S75 / S9  -railway station SAVIGNYPLATZ

                 
5 minutes walk KANTSTR. / LEIBNIZSTR.
 
Bus : via the KURFÜRSTENDAMM - line 109 / 110 / 119 / 129 / 219  -
                          Bus stop OLIVAERPLATZ /  3 minutes walk LEIBNIZSTR.

 
          
Car: via the KURFÜRSTENDAMM - turn right into  the LEIBNIZSTR. Near
                          OLIVAERPLATZ  - direction KANTSTR. - about 50 m,
                          you will find us on the left


Parking:Multi-storey car park –   10m  to the KLO


SEE YOU IN THE LOO!